Dzień Papieski
JAN PAWEŁ II - nasz patron i nauczyciel
Dzień Papieski świętuje się w Polsce od 2001 roku. Obchodzony jest zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Tegoroczne obchody wypełniały, m.in. modlitwy wiernych o szybką beatyfikację zmarłego trzy lata temu wielkiego Polaka.
O godz. 18.44 przed 31 laty w świat popłynęła informacja, że papieżem został Polak. O godz.19.20 Karol Wojtyła pokazał się wiernym zgromadzonym na placu św. Piotra w Rzymie. 16 października 1978 r. Karol Wojtyła został 264. papieżem w dziejach Kościoła. Był zarazem pierwszym od 455 lat następcą św. Piotra nie - Włochem..
Hasło tegorocznych obchodów rocznicy wyniesienia Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową - „Jan Paweł II - papież wolności” - jest nawiązaniem do Jego słów, namowy do głębszej miłości Boga będącego drogowskazem dla pokolenia najbardziej narażonego na zagubienie.
Polski papież chętnie kierował swoje nauki do ludzi młodych. Zachęcał do tworzenia cywilizacji miłości, którą każdy człowiek może manifestować na wiele sposobów, m.in. przez pomoc ubogim, chorym dzieciom, kobietom i mężczyznom osadzonych w więzieniach, itp. Ogółem, chodzi o wszystkie osoby potrzebujące różnego rodzaju wsparcia. W myśl tej idei na ulicach wielu miast zbierano 12 października pieniądze na rzecz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Idea organizacji narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 roku. Do jej głównych celów należy wspieranie rozwoju kultury i nauki chrześcijańskiej oraz chrześcijańskich mediów w kraju. Istotne jest też podnoszenie szans edukacyjnych ludzi młodych z małych miast oraz wsi, upowszechnianie nauk Jana Pawła II. Program stypendialny umożliwia przyznawanie kwot pieniężnych młodzieży uzdolnionej, lecz ubogiej, pochodzącej z różnych, zaniedbanych terenów i regionów.